Cofnij
Jerzy Granowski

Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku

     Most obrotowy został zbudowany w 1889r. przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen zbudowaną w latach 1844-1857. Most początkowo miał ponad 20 m długości i 8 m szerokości. Ruchome przęsło zwodzone było w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. W latach 1960-1970 w ramach modernizacji, most został wyposażony w napęd elektryczny. Jednak przez silne uderzenia zniszczone zostało nabrzeże. Most został rozebrany, a w jego miejsce postawiono most saperski. Dopiero od 1993r. po przywróceniu stanu pierwotnego, most obrotowy został ponownie otwarty. Obecnie, ważący ponad 100 ton most, za pomocą odpowiednich przełożeń jest obsługiwany ręcznie przez jednego operatora, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Cała operacja otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi około 5 min. Jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w Europie. Most otwierany jest według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej.

      Most obrotowy to rodzaj mostu ruchomego, w którym jedno z przęseł jest obracane w celu umożliwienia przepłynięcia statków i innych jednostek pływających. W Polsce istnieją obecnie co najmniej cztery mosty obrotowe, w tym trzy czynne. Pierwszy z nich znajduje się w Giżycku (opis wyżej)

foto Wikipedia Drugi most zlokalizowany jest w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU) w okolicach miejscowości Kursko, w pobliżu Międzyrzecza. Most ten z zewnątrz bardzo przypomina giżycki i także otwiera się na bok, z tą jednak różnicą, że był napędzany silnikiem. Obecnie nieczynny.

rybina_most_obrotowy_foto_Tomasz_Sokolowski Trzeci jest mostem kolejki wąskotorowej w Rybinie, w okolicach Zalewu Wislanego. Obracany jest ręcznie. Na moście pociąg relacji Nowy Dwór Gdański - Stegna Gdańska.

Wolin_most_centrum_foto_zwiadowca21 Czwarty most łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Obracany jest silnikami elektrycznymi. Operacja trwa ok. 30 sekund.



Giżycko, 11.08.2008